Majdnem mindenki egyik napról a másikra él meg a jövedelméből. Ez azt jelenti, hogy az a pénz ami befolyik a családi kasszába az sajnos ki is megy a hónap végére. Ez egy általános jelenség manapság.
Ahhoz, hogy ez ne így legyen, szükséges néhány új szokás kialakítása. Nem könnyű dolog, de hosszú távon megéri. Mert amint ez megszokássá válik, sokkal egyszerűbb lesz alkalmazni.
Ha nem érzel bátorságot magadban arra, hogy az egész havi bevételedre alkalmazd ezt a módszert, akkor elég, ha egy bizonyos összeggel kezded el. Legyen elsőre mondjuk 10.000 forint. Amint látni fogod az eredményeket, egyre jobban azon leszel, hogy e szerint oszd be a bevételeidet.
Szükséged lesz 6 darab átlátszó befőttesüvegre, amelyeket fel is kell majd címkézned. És akkor lássuk, hogy milyen címkék és mennyi pénz kerül ezekbe az üvegekbe:
Ebbe az üvegbe a jövedelmednek (vagy a 10.000 forintnak) a 10 %-a kerül. Ez lesz az az összeg, amihez nem lehet hozzá nyúlni. Ezt az összeget olyan befektetésekre tesszük félre, amik pénzt fognak termelni, még akkor is ha nem vagy jelen a folyamatban, vagyis passzív jövedelemnek számit. Erre a későbbiekben megoldást is fogunk javasolni.
Ebbe az üvegbe is a jövedelmednek (vagy a 10.000 forintnak) a 10 %-a kerül. Hogy mire is gondolunk itt? Mondjuk szeretnél idővel egy autót venni, vagy szeretnél egy összeget félretenni a gyermeked taníttatására, vagy esetleg egy utazás költségeit is lehet ebből fedezni. A lényeg, hogy előre gyűjtünk egy jövőbeni kiadásra. Most félreteszünk és a jövőben majd elköltjük.
Nos ebből az üvegből kell megoldani, minden olyan költséget, amit a jelenben kell kifizetni. Legyen szó rezsiről, élelemről és még sorolhatnánk az egyéb költségeket.
Tudom, hogy most sokan arra gondolnak, hogy ők már nem is tanulnak, és akár már nincs is szükségük rá. De ez sajnos nem így van. Mindenki ismeri a mondást a jó papról. Azzal hogy fejlesztjük magunkat egyúttal megteremtjük a lehetőséget arra hogy több bevételre tegyünk szert. Tanuljunk nyelveket, fejlesszük a tudásunkat a szakmánkba. Vegyünk részt előadásokon, olvassunk fejlesztő könyveket. És ez ne legyen csak pénz kérdése, hisz nagyon sok olyan lehetőség adódik, ami ingyenes.
Tudom, hogy most sokan felhördülnek és azt mondják nekem sincs, akkor miből adjak másoknak. De ha jól belegondolunk akkor nem csak pénzt adományozhatunk, ha van akkor akár azt is, de ha nincs, akkor van még lehetőség arra, hogy segítsünk másoknak. Adjunk időt, segítsünk másoknak az időnkkel.
Az agyunknak szüksége van a jutalmazás érzésére. Nem elég csak robotolni, kell a jutalom is. Erre kell elkülöníteni ezt a 10%. És nem csak alkalmanként, hanem rendszeresen. A jutalom ebben az értelemben nem lehet egy új mobil vagy egy nagy ajándék, hisz ezeket hosszabb távra szerezzük meg, nem hiszem, hogy valaki telefont cserélne havonta vagy akár hetente. Ezek legyenek olyan apróságok, amiket akár hetente vagy havonta megkaphatunk és belefér ebbe a keretbe.
Ha megvagyunk a címkézéssel és a pénzt is beletesszük az üvegbe, tegyük jól látható helyre, akár olyanra, ahol naponta többször is látjuk. Nagyon fontos, hogy minden költségre a megfelelő üvegből vegyük ki a pénzt.
Ugyancsak fontos, hogy akár ez a módszer, akár másik csak akkor kezd el működni, ha hosszú távon alkalmazzuk. A legrövidebb időszak az a minimum 3 hónap.